Aktualności

19 marca 2018 22:35 | Aktualności

W przeszłość

Zajęcia z kaligrafii, zwiedzanie oryginalnej pracowni artystycznej wybitnego kaliszanina Władysława Kościelniaka, największe i najmniejsze książki, wystawy „Z bibliotecznego lamusa” i „Szkolnej ławy czar” – to elementy wycieczki do kaliskiej Książnicy Pedagogicznej. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV-VII, którzy w pierwszym semestrze przeczytali najwięcej książek wypożyczonych ze szkolnej biblioteki.

 

Uczniowie byli w miejscu magicznym – Izbie Pamięci Władysława Kościelniaka. Została ona otwarta w pierwszą rocznicę śmierci kaliskiego artysty – 8 listopada 2016 roku. Mieszczące się przy ul. Górnośląskiej 10 od lat 40. XX w. atelier, zgodnie z wolą artysty, po jego śmierci trafiło pod opiekę biblioteki. Twórca przez wiele lat był związany z Książnicą Pedagogiczną. Uczniowie z zachwytem obejrzeli miejsce pracy mistrza.

ksiaznica7.jpgksiaznica6.jpgksiaznica9.jpgksiaznica12.jpg

Pracownia stanowi część Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy. 

ksiaznica16.jpgksiaznica17.jpgksiaznica18.jpgksiaznica20.jpg

Uczniowie wzięli też udział w lekcji z kaligrafii. Mieli okazję poćwiczyć pisanie piórem ze stalówką. Obejrzeli także eksponaty na wystawie „Szkolnej ławy czar”  - przenieśli się w klimat dawnej szkoły – zobaczyli starą ławkę szkolną i przybory szkolne. Obejrzeli także dokumenty – kartę z dzienniczka szkolnego, świadectwo szkolne, legitymację, tekst modlitwy.

ksiaznica21.jpgksiaznica22.jpgksiaznica23.jpgksiaznica25.jpgksiaznica28.jpgksiaznica36.jpgksiaznica39.jpg

Przeczytano: 601 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Wizyta w Książnicy Pedagogicznej