23 września 2018 15:24 | Aktualności

Czytaj dziecku

Szanowni Państwo, zachęcamy do lektury listu pani Ireny Koźmińskiej, która jest prezesem Fundacji ABCXXI - „Cała Polska czyta dzieciom”.

Nasza Szkoła bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Celem programu jest wsparcie organów prowadzących szkoły m.in. podstawowe w obszarze rozwijania kompetencji czytelniczych uczniów i indywidualnych zainteresowań poprzez promowanie czytelnictwa oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania.

Program jest w trakcie realizacji. Szkoła otrzymała na zakup nowości czytelniczych 15 000 zł wsparcia. Większość tej kwoty już została wydana, a w naszej szkolnej bibliotece pojawiły się nowe książki. Zachęcamy do wypożyczania.

list.png

list1.jpg

Czytanie dzieciom to skuteczny sposób na wychowanie czytelnika – człowieka, który stale poszerza swą wiedzę i buduje mądrość, ma bowiem do czynienia z dorobkiem największych umysłów z różnych dziedzin i epok. Ludzie, którzy czytają, podejmują lepsze decyzje, mają szansę na lepszą pracę, lepsze relacje z ludźmi, a nawet na dłuższe życie. Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na mądrych, kulturalnych i samodzielnych ludzi – czytajmy im. Warto zacząć od urodzenia, gdyż fundamentem umiejętności językowych jest dobre osłuchanie się z bogatym i poprawnym językiem, jaki niesie tekst literacki – i nie zaprzestawać, gdy dziecko potrafi już czytać samo, gdyż samotne zmaganie się z tekstem jest dla niego przez długi czas zajęciem trudnym i zniechęcającym, zwłaszcza wobec konkurencji mediów elektronicznych.

Dzieci, którym nikt nie czyta i z nimi nie rozmawia, rozpoczynają edukację bez podstawowej bazy, jaką jest bogate słownictwo i umiejętność myślenia. Już na początku szkoły ich szanse na sukces są ograniczone i z czasem maleją. Nie rozumieją tekstów i poleceń, nie potrafią się wypowiadać, nie mają motywacji do nauki, ich deficyty językowe przekładają się też na brak umiejętności społecznych i frustrację, co sprawia, że konflikty rozwiązują nie za pomocą słów, lecz przemocy.

Badania IPSOS z 2011 r. potwierdziły skuteczność kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” – 54% rodziców deklaruje, że regularnie czyta swym małym dzieciom. Pozostałe dzieci – jeśli nie czyta im się w domu ani w przedszkolu – rozpoczynają edukację bez podstawowej bazy, jaką jest bogate słownictwo i umiejętność myślenia. Już na początku ścieżki edukacyjnej ich szanse na osiągniecie sukcesu są ograniczone i z czasem maleją. Nie rozumieją tekstów i poleceń, nie potrafią się wypowiadać, nie mają motywacji do nauki, ich deficyty językowe przekładają się często na brak umiejętności społecznych i frustrację, co powoduje, że dzieci takie rozwiązują konflikty nie za pomocą słów, ale przemocy.

Więcej znajdziecie >>TUTAJ<<

list2.jpg

Korzyści z codziennego czytania dzieciom:
Codzienne czytanie dziecku na głos – co potwierdzają badania, a także obserwacje czytajacych rodzin, przedszkoli i szkół:
1. zaspokaja najważniejsze potrzeby emocjonalne dziecka - miłości, uwagi, stymulacji itp.
2. buduje mocną więź pomiędzy czytającym dorosłym i dzieckiem
3. wspiera rozwój psychiczny dziecka,
4. wzmacnia jego poczucie własnej wartosci
5. uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu