04 stycznia 2019 08:30 | Aktualności

Setki nowości

Ponad 700 książek, w tym także lektur zakupiono do Szkolnej Biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nasza szkolna biblioteka  wzbogaciła się o ciekawe nowości wydawnicze, które są bardzo chętnie wypożyczane. Dzięki zakupom uczniowie mogą rozwijać swoje czytelnicze pasje i zainteresowania.

Celami Programu  jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Uatrakcyjnienie księgozbioru bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz wzmocnienie potencjału szkolnych bibliotek i pedagogicznych. Dzięki dofinansowaniu zwiększyła się atrakcyjność oferty szkolnej biblioteki, nastąpił wzrost dostępności książek, rozwinęła się też współpraca pomiędzy szkołami a bibliotekami publicznymi.

Program trwa do 2020 roku. Szkoła może tylko raz aplikować o dofinansowanie. Szkoła Podstawowa nr 7 otrzymała 12 tysięcy zł dofinansowania i 3 tysiące wkładu własnego.

W ramach projektu bibliotekarki przeprowadziły ankietę wśród uczniów i rodziców. Każdy miał wpływ na listę zakupów. W ankiecie należało podać tytuły książek, które powinny się znaleźć w szkolnej bibliotece. Konsultacje czytelnicze trwały od 27 kwietnia do 11 maja. W czerwcu zostały zrobione pierwsze zakupy, kolejne były realizowane w sierpniu i we wrześniu.

W sumie na półkach pojawiło się ponad 700 nowych książek. W ramach programu przeprowadzono szereg ciekawych lekcji, projektów i innych działań. We wrześniu nowości prezentowane były podczas Festynu Rodzinnego i Biblioteki na powietrzu, odbyły się wówczas, gry, zabawy i wspólne czytanie.

Bibliotekarki przeprowadziły akcję pod hasłem Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, w ramach której odbyły się lekcje w czytelni, konkursy i wyjścia. W bibliotece przeprowadzono Cykliczne Akcje Plastycznych dla uczniów klas I-VIII.

W szkolnej świetlicy podczas zajęć odbywa się głośne czytanie pod hasłem „Starsi czytają młodszym” pod kierunkiem Anny Malinowskiej-Leki. Uczniowie z klas V i VI w wybranych dniach i godzinach funkcjonowania świetlicy szkolnej czytają  uczniom klas I-IV najciekawsze teksty popularnych prozaików; akcja wspiera świadomość potrzeby czytania wśród najmłodszych, a także przyczyni się do wzrostu liczby wypożyczonych książek podczas przerw świątecznych, ferii zimowych i wakacji letnich.

starsi_czytaja_mlodszym_1.jpg

Odbył się konkurs pięknego czytania dla klas III, a dla klas I-III i oddziału przedszkolnego Światowy Dzień Pluszowego Misia. Prawie wszyscy wychowawcy w swoich klasach wdrożyli czytelnicze projekty z wykorzystaniem nowego księgozbioru.

Klasy I-III odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Asnyka w Kaliszu, Oddział Dziecięcy, filii nr 9 przy ul. Serbinowskiej. Uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej promującej czytelnictwo. Była też okazja do wymiany informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo w kaliskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Asnyka;

Klasy IV zwiedziły Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie. Uczniowie zapoznali się z życiem i twórczością Marii Dąbrowskiej.

podsumowanie_nprc2.jpg

Klasy V wzięły udział w wycieczce po Kaliszu śladami poetów i pisarzy związanych z miastem. Przewodnikiem po mieście była Anna Woszczalska. Dzieci zdobyły wiedzę o lokalnych poetach i pisarzach, wykorzystają ją m.in. na lekcjach języka polskiego i historii, a także podczas konkursów szkolnych i międzyszkolnych.

podsumowanie_nprc.jpgpodsumowanie_nprc1.jpg

Uczniowie poszczególnych klas VI-VIII wzięli udział w lekcjach bibliotecznych zorganizowanych  w kaliskiej Książnicy Pedagogicznej.

podsumowanie_nprc4.jpgpodsumowanie_nprc6.jpg

W szkolnej bibliotece zorganizowano także „Punkt biblioteczny” dla nauczycieli. Program polega na udostępnieniu bibliotekom szkolnym pakietów książek wypożyczanych na okres trzech miesięcy z kaliskiej Książnicy.