05 marca 2019 09:26 | Aktualności

Katarzyna Ryrych w "siódemce"

Pisarka, poetka, malarka, nauczycielka – Katarzyna Ryrych była dzisiaj (w poniedziałek, 4 marca) gościem w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Kaliszu.

Autorka m.in. takich książek jak: „Król”, „Wyspa mojej siostry”, „Bajdy Barbary”, „Wilczek” na spotkaniu autorskim z uczniami opowiadała o swojej pracy, która jest jednocześnie jest  jej hobby. Mówiła jak powstawały książki, skąd czerpie pomysły na pisanie, jak się tworzy ilustracje i inne ciekawe anegdoty związane z poszczególnymi tytułami.

- Pisanie książek to moje hobby, to przynosi mi zysk. To najlepsze co może być – praca, która daje ogromną satysfakcję i można się z niej utrzymać – powiedziała podczas spotkania Katarzyna Ryrych.

ryrych6.jpgryrych5.jpgryrych7.jpg

Na pytanie uczennicy – jakich rad udzieliłaby początkującym pisarzom – odpowiedziała, że przede wszystkim, należy być systematycznym. – Ja pracuję w domu, muszę wyznaczać i egzekwować czas. Jak zaczynam pisać to wyrzucam kota (Konstantego Ildefonsa) z pokoju, robię kawę i wywieszam informację żeby mi nie przeszkadzać – dodała Ryrych.

Pisarka mówiła także, że w swojej pracy trzeba być uczciwym i z szacunkiem podchodzić do czytelnika, należy być odpowiedzialnym za słowo.

ryrych8.jpg

Katarzyny Ryrych na podstawie swoich książek poruszyła z uczniami bardzo ważne tematy, m.in. niepełnosprawności i odmienności, nie tylko w środowisku szkolnym, uzależnień – od alkoholu, narkotyków, Internetu czy zakupów. Mówiła o II wojnie światowej i stanie wojennym.

- Ja w swoich książkach opisuje prawdziwe życie i prawdziwe historie ludzi których najczęściej znam – podkreśliła na spotkaniu pisarka. – Mam bardzo ciekawe życie, spotykam wielu ciekawych ludzi, ciągle mi się coś przydarza, ale to jest nic w porównaniu z Marcinem Pałaszem, poczytajcie jego książki – dodała Ryrych.

ryrych9.jpgryrych11.jpg

Pisarka m.in. uczyła więźniów języka angielskiego, pracowała w szkole, także z uczniami niepełnosprawnymi, udzielała się na rzecz zwierząt, ma kota i psa. Lubi jeździć na motorze, kocha czytać książki – w dzieciństwie Astrid Lindgren, a teraz m.in. Ursuli K. LeGuin.

Pisarka wspomniała także o swoich planach i o książkach, które się niedawno ukazały lub ukażą, np. „Bachor” czy „Wakacje na Rodos”. – Będę pisać do momentu aż uznam, że sprawia mi to trudność. Później może zajmę się ilustrowaniem książek – dodała Ryrych.

ryrych2.jpg

Katarzyna Ryrych mieszka i pracuje w Krakowie. Do Kalisza przyjechała prosto z Poznania, z Targów Książki. - Jestem tutaj pierwszy raz. Miałam okazję pobiegać nad rzeką i przespacerować się. To ładne miasto. Wyjeżdżam z miłymi wspomnieniami. Rozmowa była kapitalna, tak jak ze znajomymi – podsumowała pisarka.

Podczas spotkania literackiego został rozstrzygnięty konkurs na ilustrację do książki Katarzyny Ryrych. Pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Sanchez-Czerniejewska z klasy 5b, drugie Ewa Jaśkiewicz z klasy 4c i Amelia Łoszewska z klasy 4d.

ryrych12.jpg

Na koniec spotkania pisarka dawała uczniom autografy i robiła selfi.

ryrych18.jpgryrych15.jpgryrych14.jpgryrych13.jpgryrych1.jpg

Napisały o tym także kaliskie media: Fakty Kaliskie, Radio Centrum, kalisz.naszemiasto.pl

Katarzyna Ryrych w "siódemce"