25 listopada 2019 13:27 | Aktualności

Święto Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

_dsc7557.jpg

Święto popularnej maskotki obchodzimy także w naszej szkole. Organizatorem różnych zajęć i zabaw jest Szkolna Biblioteka we współpracy z dyrekcją, rodzicami, wychowawcami i instytucjami.

W oddziale przedszkolnym bibliotekarki opowiedziały historię powstania pluszowej zabawki, była także mowa o misiach bajkowych i filmowych.

Najmłodszych odwiedził też prawdziwy niedźwiadek (teatralny kostium przybrała jedna z mam - Chojnacka Paulina), rozdał przedszkolakom niespodzianki rysowanki i słodkości.

_dsc7562.jpg_dsc7543.jpg_dsc7564.jpg_dsc7577.jpg

Miś odwiedził też klasy pierwsze – poczęstował cukierkiem, przybił piątkę i rozdał karty pracy, a także pozował do zdjęcia.

_dsc7607.jpg_dsc7630.jpg

Klasy pierwsze wzięły także udział w misiowych zajęciach, które w czwartek poprowadziły: Aldona Zimna i Róża Pomiecińska, z kaliskiej Książnicy Pedagogicznej.

img_20191128_101715.jpgimg_20191128_101732.jpgimg_20191128_105122.jpg

Klasy drugie wzięły udział w konkursie pięknego czytania prozy Czesława Janczarskiego.  Z każdej klasy wyłoniono trzy najlepiej czytające osoby. Każda z nich miała do przeczytania inny fragment „Misia Uszatka” Czesława Janczarskiego.

Jury zwracało uwagę na płynność czytania, interpretację, melodię i dynamikę przekazu.

Pierwsze miejsce zajęła  Anastazja Pietrzak, z klasy IIB, drugie – Maksymilian Sobański, z klasy IIA, a trzecie Noemi Sita, z klasy IIB.

miskonkurs_1.jpgmiskonkurs_3.jpgmiskonkurs_5.jpgmiskonkurs_6.jpg

>>>Klasy trzecie odwiedziły w ramach święta Pluszowego Misia kaliską Książnicę Pedagogiczną.<<<

ks3.jpgks12.jpgks16.jpg

>>Najmłodsi przez cały tydzień biorą udział w akcji plastyc znej, której głównem tematem jest oczywiście MIŚ.<<

_dsc7661.jpg

Klasy I-III historię pluszowego misia poznały także w języku angielskim. Na lekcji uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące maskotki.

_dsc7733.jpg_dsc7746.jpg

info za: www.mjakmama24.pl