17 grudnia 2019 08:54 | Aktualności

Książka w prezencie

Przed uczniami długa przerwa świąteczna. Będzie czas na odpoczynek, spotkania z rodziną i mamy nadzieję, że także na przeczytanie ciekawej książki.

Po te zapraszamy do szkolnej biblioteki. Na półkach mamy wiele nowości. Wierzymy, że każdy znajdzie coś dla siebie.

bib4.jpg

Książka może być też doskonałym prezentem pod choinkę.

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, a my wraz z nią polecamy m.in.:

„Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach" to kolejny zbiór opowiadań dla nastolatków napisanych przez popularne autorki i autorów książek dla młodzieży.

Każde opowiadanie podejmuje inny temat: skomplikowanych relacji oraz emocji, które czasem trudno opanować, konsekwencji naszych zachowań, więzi, które tworzą się w rodzinie i w grupie rówieśniczej. Znajdziemy tu historie o miłości, rywalizacji, brawurze i jej konsekwencjach, braku akceptacji dla odmienności i o poczuciu odpowiedzialności. Każda z nich to epizod z życia nastolatków i osób z ich otoczenia. Bohaterowie opowiadań są tak realistyczni, że mamy wrażenie, jakby żyli obok nas. A może nawet ich znamy?

Wszystkie opowiadania uzupełniono krótkimi rozmowami Ireny Koźmińskiej, założycielki i prezeski naszej Fundacji, z psychologami – dr Teresą Jadczak-Szumiło i Jackiem Masłowskim. Poruszone w nich zagadnienia wynikają wprost z treści opowiadań. Psychologowie analizują źródła emocji, które wpływają na zachowania bohaterów i ich postawy życiowe; udzielają porad młodym czytelnikom – nie wprost – raczej dając preteksty do dalszych przemyśleń.

Najlepszym prezentem świątecznym jest czas poświęcony naszym dzieciom i uwaga. Wspólne czytanie buduje więź, ale także poczucie bezpieczeństwa najmłodszych. Rozwija kreatywne myślenie i wyobraźnię.

Zatem czytajmy naszym pociechom codziennie. Nawet wtedy, kiedy już potrafi czytać samo!

bib3.jpg