20 marca 2020 14:46 | Aktualności

Noblistka - Olga Tokarczuk

Komiks, ożywianie kolorowanek, krzyżówki, konkursy, dyskusja na temat życia i twórczości -  m.in.  takie elementy pojawiały się podczas lekcji o polskiej noblistce – Oldze Tokarczuk, które w lutym i marcu przeprowadziły bibliotekarki w Szkole Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu.

Zajęcia miały na celu przede wszystkim przybliżyć postać noblistki. Olga Tokarczuk tworzy głównie dla dorosłych, ale zależało nam na tym żeby nasi uczniowie – ci młodsi i starsi otrzymali podstawową wiedzę o pisarce.

Bibliotekarki – Małgorzata Wojtyś i Iwona Skonieczna - Wrubińska opracowały regulamin dwóch konkursów. Pierwszy dla klas III i IV. To konkurs plastyczny pod hasłem „Portret noblistki Olgi Tokarczuk. Uczniowie mieli za zadanie dowolną techniką wykonać portret noblistki, w formacie nie mniejszym niż a 4. Konkurs promował dziecięce talenty, ale skłaniał też do samodzielnego poszukiwania informacji o pisarce.

Konkurs poprzedziły lekcje o Oldze Tokarczuk. Np. w klasie IIIa i IIIc Małgorzata Wojtyś opowiedziała o życiu i twórczości pisarki. Uczniowie mogli obejrzeć jej zdjęcia,  także filmiki, m.in. ten w którym Olga Tokarczuk zaprasza do swojej biblioteki. Podczas lekcji trzecioklasiści rozwiązywali ułożoną przez nauczycielkę krzyżówkę z hasłami dotyczącymi noblistki. Na koniec uczniowie otrzymali kolorowanki zwierząt, o prawa których walczy Tokarczuk. Rysunki zostały ożywione w aplikacji quiver. Dzieci były bardzo zaangażowane podczas lekcji, a zabawa z aplikacją tylko urozmaiciła zajęcia.

88237141_202234847528990_2079455600869113856_n.jpg89512953_2834210690001603_4818923666542690304_n.jpg

Iwona Skonieczna - Wrubińska dla uczniów z klas V-VIII przygotowała pytania w konkursie wiedzy o noblistce.  Uczniowie zostali zachęceni do zdobycia wiedzy o Tokarczuk. Należało zwrócić szczególną uwagę na najważniejsze fakty z jej życia i twórczości. Uczniów nie obowiązywała znajomość treści książek. Ten konkurs także poprzedzony był lekcjami.

Zajęcia odbyły się w starszych klasach. Oparte były na tekście Olgi Tokarczuk przeznaczonym  dla dzieci i młodzieży pt. „Zgubiona dusza”. W klasach szóstych i ósmych odbyły się lekcje: Kiedy „ludzie przestają mieć serce”? – „Zgubiona dusza „ Olgi Tokarczuk, rozmowy o tekście.

z25511919ihjoannaconcejoilustracjedoksiazkiolgitokarcz.jpgz25511922qjoannaconcejoilustracjedoksiazkiolgitokarcz_1.jpg źródło "Zgubiona Dusza" Olgi Tokarczuk

Uczniowie na lekcji mieli okazję zapoznać się z treścią bajki Olgi Tokarczuk, otrzymali informację o samej noblistce i nagrodzie Nobla. Usłyszeli też fragmenty wypowiedzi noblistki o „Zgubionej duszy”. Podczas zajęć uczniowie wskazywali rozwiązania problemu głównego bohatera - Jana. Na koniec i w domu pracowali z aplikacją comica, tworząc komiks do treści poznanego utworu.

mielczarek_fabian_1.jpgkacprzyk_mateusz_8a_1.jpg

W ramach zajęć o noblistce aktyw biblioteczny przygotował materiały na ścienną gazetkę o Oldze Tokarczuk.

Konkurs wiedzy

Uczestniczyło 5 osób

Wojterski Wiktor 6a – 21 pkt

Ciesielski Jan 8a – 17 pkt

Jaśkiewicz Ewa 5c – 17 pkt

Jakimczuk Paulina 6b – 11 pkt

Włodarczyk Antoni  7a - 8 pkt

Uczniowie klas trzecich i czwartych w ramach konkursu mają wykonać dowolną techniką portret noblistki. Prace miały trafić do biblioteki do 16 marca. W związku z zamknięciem szkół, czas na wykonanie prac automatycznie się wydłuża, do końca marca.